O Żywieniu Dojelitowym

 

Żywienie dojelitowe to alternatywny sposób dostarczania niezbędnych składników pokarmowych budulcowych i energetycznych (białek, cukrów, tłuszczów, składników mineralnych i witamin), stosowany u pacjentów z prawidłowo działającym przewodem pokarmowym, u których żywienie doustne jest niemożliwe, bądź niewystarczające.

Taką formę odżywiania stosuje się najczęściej u chorych z nowotworami górnego odcinka przewodu pokarmowego (nowotwory jamy ustnej, krtani, przełyku), a także żołądka i trzustki. Również w przypadku schorzeń neurologicznych tj. udar mózgu, stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy Alzheimera taki sposób odżywiania odgrywa ogromne znaczenie. Jest ono prowadzone także w czasie radioterapii wykorzystywanej w leczeniu nowotworów głowy, szyi i klatki piersiowej oraz górnego odcinka przewodu pokarmowego. Chorzy mogą być odżywiani w ten sposób podczas leczenia onkologicznego i po jego zakończeniu.

 

Żywienie dojelitowe w warunkach domowych

Żywienie dojelitowe można stosować w warunkach domowych u tych chorych, którzy nie muszą przebywać w szpitalu. Opiera się na podaży specjalnie przygotowanych mieszanek, w postaci diety przemysłowej którą dobiera się zależnie od potrzeb białkowo – energetycznych i stanu metabolicznego pacjenta oraz chorób towarzyszących. Takie diety są kompletne i zbilansowane: zawierają wszystkie najpotrzebniejsze substancje odżywcze, są dostarczane pacjentowi przez sondę dożołądkową lub przetokę odżywczą bezpośrednio do żołądka, dwunastnicy lub jelita cienkiego.

Jeżeli lekarz opiekujący się pacjentem w szpitalu uzna, że dłuższa hospitalizacja nie jest konieczna i stan zdrowia pozwala na wypisanie do domu, po dokonaniu kwalifikacji kieruje chorego na podstawie skierowania do placówki zdrowotnej , która zapewnia fachową opiekę w zakresie żywienia dojelitowego w warunkach domowych. Chory zostaję objęty opieką zespołu żywieniowego, który dobiera odpowiedni program leczenia żywieniowego zapewniający stabilny stan metaboliczny pacjenta, oraz zapewnia dostarczanie do domu pacjenta preparatów odżywczych. Zarówno chory, jak i jego opiekunowie są odpowiednio przeszkoleni do opieki i pozostają w stałym kontakcie telefonicznym z zespołem prowadzącym.

Wszystkie świadczenia w ramach poradni tj. kwalifikacja pacjenta do żywienia w warunkach domowych, wizyty lekarsko-pielęgniarskie, badania diagnostyczne, dostawy medycznych preparatów odżywczych oraz sprzętu i niezbędnych środków opatrunkowych są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Previous
Next